Máte problémy se stříbrnými šperky a ozdobami z jiných kovů? Tak vás zachrání šperky ocelové. Tyto šperky sice nejsou tak elegantní, jako stříbro či zlato posázené drahými kameny, ale jsou naprosto zdravotně nezávadné.
Vyrábějí se z takzvané chirurgické oceli 316L, což je směs kovů, které nezpůsobují žádné alergické reakce, nemohou nijak reagovat s okolním prostředím a jsou naprosto zdravotně nezávadné. Kromě šperků se z této slitiny vyrábějí také příbory a další produkty, které nesmějí být ovlivnitelné zvenčí anebo nesmějí poškozovat zdraví uživatele.
Chirurgickou ocelí se tato směs nazývá, protože se z ní dříve vyráběly chirurgické nástroje. V Čechách je tento výraz používán především ve spojení se šperky. Zkratka 316L vychází z normy, která udává, co se v této směsi může nacházet za kovy a v jakém poměru.
U předmětů z chirurgické oceli je těžké zjistit, zdali se jedná opravdu o kvalitní chirurgickou ocel, a proto se zde nejspíš budete muset spolehnout na nápis, který bude šperk při vašem nákupu doprovázet. V dnešní době se ale nejedná o žádný risk. Chirurgická ocel je tak běžným materiálem, že není třeba zaměňovat jej za jiné levnější kovy či slitiny, které by mohli vyvolávat nějaké kožní problémy. Jak už jsme zmínili výše, šperky ocelové jsou naprosto nezávadná, takže se nemusíte obávat nechtěných reakcí a nějakých komplikací.
Díky své nezávadnosti je chirurgická ocel využívána i jako kov na výrobu šperků, které se musí nějakým způsobem zasunout do těla, takzvaných piercingů. K výrobě těchto ozdob se používá, neboť nemůže vyvolat žádné reakce, otoky či infekce.
Ocelové šperky jsou skvělá volba pro všechny, kteří mají problémy s nošením šperků z ostatních kovů. Esteticky navíc působí také velmi pěkně.